Basın Bülteni

Eylül, 2020
Artcrowdistanbul Online Galeri açılışını usta sanatçı Kezban Arca Batıbeki’nin, Yolda II (On The Road II) isimli solo sergisiyle yapıyor. 16 Eylül tarihinde açılacak ve 2 ay süreyle çevrimiçi olarak izlenebilecek sergi, yaşadığımız Pandemi zamanlarında ‘yol’a duyduğumuz özlemi dile getiren özel bir seçki ile izleyici karşısına çıkıyor.

Yaşadığı çağı yansıtan ve geleceğe dair fikirler sunan disiplinlerarası sanatçılara açık online bir sanat ve tasarım galerisi olarak kendini tanımlayan Artcrowdistanbul Online Galeri; usta sanatçı Kezban Arca Batıbeki’nin solo sergisiyle sanat ortamına merhaba diyor.

Küratörlüğünü Aslı Biçer’in (Cue Art Space kurucusu) üstlendiği Online sergide; Kezban Arca Batıbeki’nin, geçmiş dönemde hiç görülmemiş ve pandemi sürecinde, sergiye özel ürettiği 28 dijital fotoğraf-kolaj eseri yer alıyor. 

Derya Yücel (küratör, sanat yazarı, akademisyen) tarafından kaleme alınan sergi yazısında: ‘Yol ayrımında beliren tavus kuşları, ışıltılı bir lobide ya da bir otel odasında bekleyen kadınları, bir gösterinin ortasındaki kabare dansçıları ya da zamanın durduğu bir caddede dikilen gizemli figürleri olsun Kezban Arca Batıbeki’nin yola düşen imgeleri, o ana ve mekana dair bir parıltı yakalamak ve belki de çoktan unutulmuş an içinde geleceği yeniden keşfedebileceğimiz bir incelikle dokumak için var olur. İzleyici, sanatçının bize açtığı her bir sahnede o “an”ın yakın duygusal bağını elde ederken aynı zamanda uygun mesafeyi tesis edebileceği bir özgürlük alanı da yakalayabilir. Çünkü, Batıbeki’nin fotoğraflarında zamanın ve mekanın sabitlendiği o hareketsiz dünya kendini izleyiciden bağımsız bir biçimde sunar’ diyor. 

Kezban Arca Batıbeki "On The Road II" başlıklı solo sergisinin çıkış noktasını: ‘’Toplumca evde oturduğumuz Pandemi döneminde, hemen herkesin yolculuklarda çekilen fotoğraflarını; sosyal medyada, sanki o günleri bir daha yaşayamayacakmış gibi içlenerek paylaştıkları dönemden esinlendim. Çektiğim binlerce yolculuk fotoğrafı arasından bana ilham verenlerini seçip ve tabii kendi üslubumdan uzaklaşmadan yeniden yorumlayarak bir seri oluşturdum’’ sözleriyle aktarıyor.


İki ay boyunca Artcrowdistanbul Online Galeri’de yer alacak ve çeşitli etkinliklerle izleyici ile buluşacak sergi hakkında daha fazla bilgi için info@artcrowdistanbul.com adresine email gönderebilirsiniz.